Tamam mı, devam mı?

Güçlü başlangıcın ardından sert satışlarla haftaya başladık. ABD tahvil faizlerindeki artış dolardaki düşüş trendini tersine çevirerek hisse senedi piyasalarında bir satış dalgasına yol açtı.

Makro resimde bir değişiklik yok. Ek Mali Paket ve aşılama süreci ikinci dalgaya rağmen büyüme beklentilerini canlı tutuyor. Ancak ABD faizlerindeki yükselişte büyüme değil, enflasyon baş rolde oynuyor.
Yaşanan satışı yükseliş trendinin tersine dönmesinden ziyade şişmiş değerlemelerin tetiklediği bir kar satışı olarak görüyoruz. Değer ve döngü şirketlerinin teknoloji şirketlerini yenmesi hisseden kaçıştan çok bir rotasyona işaret ediyor.


Gelişmekte olan ülke borsalarında genele yaygın bir satış eğilimi görülmüyor. Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Türkiye gibi az sayıda ülkede sert satışlar görülüyor. Gelişmekte olan Avrupa ve Asya borsalarında önemli bir satış baskısı yok.


Türkiye varlıkları doların güçlenmesinden en olumsuz etkilenen gelişmekte olan piyasalar arasında yer alıyor. Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye döviz kuru ve hisse cephesinde negatif ayrışıyor.
Dünya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Endeks için destek olarak 1.520, direnç olarak 1.565 seviyeleri öne çıkıyor. Dolar bazlı uzun dönemli grafikler endeksin 210 seviyesindeki direncinden döndüğünü gösteriyor. Bu seviye kırılırsa 235 seviyesine kadar (cari kurla 1,750) yükseliş devam edebilir.


Doların küresel olarak değer kazanmaya devam etmesi ve ABD tahvillerindeki yükselişin devam etmesi durumunda satışlar sertleşebilir. Kısa vadeli yatırımcılar için 1.520, orta vadeli yatırımcılar için 1,470 seviyeleri zarar durdur olarak kullanılabilir.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma