Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-12-01 19:21:29

Şanlıurfa'da Dünya Engelliler Günü kutlandı

“Biz Büyük Bir Aileyiz; Şefkatin Yüzyılını Birlikte İnşa Ediyoruz” sloganıyla Şanlıurfa Valiliği himayelerinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen programda engelliler tarafından çeşitli gösteriler sergilendi.

Halk oyunları ve tiyatro gösterilerinin sergilendiği programda günün önemine ilişkin engelli bireyler tarafından duygu dolu şiirler de okundu.

Programda bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, her insanın bir engelli adayı olduğuna vurgu yaptı.

Vali Şıldak, “Engellilik hepimizin kaderi olabilir, bu doğuştan da olabilir, sonradan hayatın ilerleyen aşamalarında da olabilir. Bu hepimizin kader çizgisinde yer alabilecek küçük bir ayrıntıdır. Asıl engellilik zihinlerdedir, gönüllerdedir. Oradaki engelleri kırarsak onlarla bütünleşebilirsek, yanınızdayız, aranızdayız diyebilirsek ve gerçekten bu söylemleri hayata geçirebilirsek ne mutludur ki bize onlarla birlikte hareket edebilmiş oluruz. Onların dertleriyle dertlenmiş ve onların hayatlarını kolaylaştırma noktasında küçük de olsa bir katkı sunmuş oluruz.” dedi.

Toplumdaki herkese bu konuda görevler düştüğünün altını çizen Vali Şıldak, “Onları anlamak, öyle kabul etmek ve toplum hayatındaki yerlerini sağlam tutabilmek için hepimize düşen görevler var. Allah’a şükürler olsun devletimiz, hükümetimiz bu konuda son yıllarda ve özellikle son dönemlerde büyük adımlar attı. Dezavantajlı olarak yer alan grupların toplumumuzun o kesimlerini ve bilhassa engellilerimizin hayat standartlarının yükseltilmesi, onların kucaklanması, sıcak bir ilgiyle onların buluşturulması noktasında şüphesiz büyük adımlar atıldı ve bu adımları hep beraber yaşıyoruz.” diye belirtti.

Programa Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Vali Yardımcısı Ahmet Fatih Sungur, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin, Karaköprü Kaymakamı Yakup Kılınçoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili İbrahim Akkurt, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile engelliler ve yakınları katıldı.

Öte yandan Vali Şıldak, engelliler günü programının ardından Adil Bucak Çocuk Evleri Sitesine geçerek 58 çocuğa bisiklet dağıtımı gerçekleştirdi.

 

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberajans24.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.