PPK ve faiz kararı

19 Kasım PPK toplantısından piyasa beklentisi olan 475 baz puan faiz artışı geldi. Faiz kararının borsada, özellikle bankalardaki ilk tepkisi hızlı oldu. (İnvestaz Yatırım)

19 Kasım PPK toplantısından piyasa beklentisi olan 475 baz puan faiz artışı geldi. Faiz kararının borsada, özellikle bankalardaki ilk tepkisi hızlı oldu. Dövizde de hızlı geri çekilmeler yaşandı ve düşüş devam ediyor. 19 Kasım toplantısının en dikkat çeken sonuçlarından biri uzun bir süredir kafaları karıştıran faiz koridorunu kapatmış ve fonlamayı tek kanala çekmiş olması. Politika faizi olan haftalık repo oranı %15’e çekildi ve faiz koridoru uygulaması sona erdi.

TCMB faiz koridorunu kaldırdı ve fonlamayı tek kanaldan, yani haftalık repodan yürüteceğini ilan etti. Sadeleşme yolunda atılan bu düzenleme sonrası piyasa beklentisi olan 475 baz puan artış sağlanmış oldu. Ancak %15’e çekilen haftalık repo faizinin toplantı öncesinde aynı şekilde %15’e yaklaşan Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti ile eşitlendiği göz önünde bulundurulduğunda, piyasa fonlama oranında köklü bir değişiklik yapılmamış olundu. Önümüzdeki günlerde TLREF ve para piyasasında oluşan faiz oranlarına bakılarak serbest piyasada oluşan yeni faiz oranları ve yılın son PPK toplantısında atılabilecek yeni adımların yorumlanması adına fikir edinilebilir.

Atılan sadeleşme adımının piyasalara pozitif yansıması ardından oluşan yeni beklentiler, toplantıya giden 2 haftalık süreçte verilen reform paketlerinin hayata geçirilmesi. Faiz kararından sonra borsaya yabancı girişlerinin artmaya devam ettiği gözlenirken TCMB ve diğer kurumlardan beklenen yeni adımlar, bahsi edilen yapısal reformlar ve piyasa dostu düzenlemelerin uygulamaya geçmesine göre hem borsa hem de dövizde 2 haftadır devam ettiği yönde hareketini sürdürmesini sağlayacak veya yönünü değiştirmesine sebep olacaktır.

Kaynak:İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma