Piyasaların yönü

 BIST100 endeksi günü 1,550 puan seviyesinin üzerinde %1.13 değer kaybıyla tamamladı.(Alan Yatırım)

BIST100…Haftanın Son İşlem Günü Öncesinde… BIST100 endeksi günü 1,550 puan seviyesinin üzerinde %1.13 değer kaybıyla tamamladı. Önceki günlerde endeksi taşıyan EREGL, BIMAS, TCELL satışların ve kar realizasyonlarının geldiğini gördük. ABD’de ek teşvik paketi beklentileri ve FED’in güvercin tutumunun en az 2023 yılına kadar devam edeceği beklentileriyle gelişen piyasa ülkelerindeki pozitif görünüm devam ediyor. BDDK’nın temettü ödeme kısıtlamasını kaldırmayı değerlendirdiğinin haberi banka hisselerini olumlu etkiledi. Bankacılık endeksindeki kazanç bir ara %2’nin üzerine çıktı. Aşı iyimserliği tüketici güven endeksi verilerine de yansıdı. TÜİK verilerine göre tüketici güven endeksi Ocak ayında 80.1 puandan 83.3’e yükseldi. TCMB’nin piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini %17 seviyesinde sabit tuttu ancak karar metninde sıkı para politikası duruşunun uzun bir süre devam edileceğine işaret edilmesi şahin bir açıklama olarak yorumlandı. Uzun bir süre sonra banka hisseleri sanayi hisselerinden daha olumlu bir performans sergiledi. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin bugün Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmelerde bulunması bekleniyor. Yeni işlem günü öncesinde global piyasalardaki risk iştahı zemini oldukça zayıf. Yurt içi piyasaların güne satıcılı başlaması beklenebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar TCMB Sonrasında Dolar Karşısındaki Kazançlarını Korudu… TL varlıklar, TCMB’nin politika toplantısının ardından açıklayacağı faiz kararı öncesinde sakin bir görünüm sergiledi. Güne 7.40 seviyelerinde başlayan Dolar TL kuru faiz kararının açıklanmasıyla birlikte 7.37 seviyelerine kadar geriledi. TCMB toplantı karar metninde parasal sıkılaştırmanın kararlılıkla uzunca bir süre sürdürüleceğini belirtildi. Sıkı para politikası duruşunun makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği ifade edildi. TCMB’nin açıkladığı verilere göre döviz mevduatı gerçek kişilerde 1 milyar dolar azalırken, tüzel kişilerde 517 milyon dolar arttı.

 

 

EURTRY… Günün İlk Saatlerinde Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… TCMB toplantısı sonrasında TL varlıklar güç kazanırken, Euro TL kuru 8.92 seviyelerine kadar geriledi. Günü 8.96 seviyelerinde kapatan kur haftanın son işlem günün öncesinde yatay seyrediyor.

 

 

EURUSD… PMI Verileri Takip Edilecek… ECB politika faiz oranını değiştirmedi. Lagarde basın toplantısında 1.85 trilyon euro tutarındaki pandemi tahvil alım programının devam edeceğini ifade etti. Bugün makroekonomik veri ajandasında ABD ve Euro bölgesinden gelecek PMI verileri takip edilecek. Pandemi önlemlerinin sıkılaştırıldığı koşullarda ekonomik aktivitenin ne durumda olduğunu göstermesi açısından önem taşıyor. ABD PMI verileri hâlihazırda 50’nin üstünde seyrederken, Euro Bölgesi’nde kısıtlamaların etkisiyle beklentiler hizmet ve imalat sektörlerinde bir gerileme olacağı yönünde. Burada ekonomik aktivitedeki zayıflamanın boyutu belirleyici olacak. Sabah saatlerinde yatay seyredene paritede, veri akışına bağlı olarak bir miktar hareketlilik gözlenebilir.

 

 

XAUUSD… Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor… Altının ons fiyatı 3 hafta sonra haftayı artıda tamamlamaya hazırlanıyor. Ons altın tahvil faizlerindeki yükseliş ve başkan Biden’ın kararnameler yoluyla koronavirüsle etkin bir mücadele ortaya koyması hafta başındaki primli haftanın son işlem gününün ilk saatlerinde, seyri eksiye döndürdü.

 

 

GAUTRY… Haftanın Son İşlem Günü Öncesinde Yönünü Aşağı Çevirdi… TL varlıklardaki güçlü görünüm ve ons altındaki geri çekilmeyle beraber gram altın fiyatları zayıf bir görünüm sergilemekte.

 

 

BRENT… Petrol Stoklarında Beklenmeyen Artış… Koronavirüs önlemlerinin sıkılaştırılması ve petrol stoklarındaki artışla birlikte enerji fiyatları haftanın son işlem gününde bir miktar geri çekildi. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 55 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500…ABD’de Endeksler Rekor Tazeledi… ABD’de endeksler Biden’ın başkanlık koltuğuna oturması sonrasında rekor tazeledi. ABD başkanı Joe Biden kararnameler yoluyla koronavirüsün yayılmasını önlemek adına bir takım önlemler aldı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ekonomik destek paketinin şubat ayı başına oylamaya sunulmasının planlandığını açıkladı.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma