Piyasaların yönü

BIST100 endeksi haftanın ikinci gününü %0.87 yükselişle 1,550 puandan tamamladı. (Alan Yatırım)

BIST100… 1,550 Puana Yükseldi… BIST100 endeksi haftanın ikinci gününü %0.87 yükselişle 1,550 puandan tamamladı. Bankacılık endeksindeki değer kayıplarına rağmen, sanayi ve holding hisseleri öncülüğünde yükseldi. Varlık alım programının devam edeceğine yönelik olarak eyalet FED başkanlarından gelen sinyaller global risk iştahına destek oluyor. Diğer taraftan ABD’de seçilmiş başkan Biden’ın göreve başlamadan önce büyük mali teşvik paketi konusunda açıklamalar yapması, bu konuyu netleştirmesi bekleniyor. Global likidite bolluğu hisse senedi piyasalarına can oluyor. Yurt içi piyasalarda bugün sanayi üretimi ve perakende satış verisi takip edilecekken, yurt dışında ABD tüketici enflasyonu verisi gündemde öne çıkacak. ECB başkanı Lagarde’ın da katılacağı bir etkinlikte konuşma yapması bekleniyor. TL üzerindeki baskının azalması ve Dolar TL kurunun 7.50 direnç seviyesi altında kalması ağırlığı yüksek olan bankacılık endeksinin yükselişe katılmasını sağlayabilir.

 

 

USDTRY… TL Dolar Karşısındaki Haftalık Kaybını Telafi Etme Çabasında… Gelişen piyasa ülke para birimleri haftaya değer kayıplarıyla başladığı haftada toparlanma çabası içerisine girdi. Dolar endeksi yeniden 90 seviyesinin altına sarkarken, TL varlıklar dolar karşısında yatay bir görünüm sergiliyor. Dolar TL kuru 7.48-7.50 arasında dalgalandı. Dolar TL kuru sabah saatlerinde dünkü kapanış seviyelerinden işlem görüyor. Yurt içinde sanayi üretimi ve perakende satış verisi takip edilecek. ABD’de ise tüketici enflasyonu verisi gündemde öne çıkıyor.

 

 

EURTRY… Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… Euro TL kuru haftaya yükselişle başladıktan sonra global risk iştahının yükselmesine bağlı olarak ivme kaybederek 9.05-9.10 seviyelerinde dalgalanmıştı. Euro TL kuru yeni işlem gününde de yataya yakın bir şekilde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Dolar Göstergesi Geri Çekildi… ABD’de mali teşvik paketi konusundaki iyimserlik ve Hazine Bakanlığının tahvil ihalesi sonrasında tahvil faizleri gerilerken Euro Dolar paritesi yeniden 1.22 seviyesinin üzerine çıktı.

 

 

XAUUSD…Enflasyon Beklentileriyle Yükseldi… ABD Hazine Bakanlığı’nın düzenlediği tahvil ihalesi ABD tahvil faizleri geriledi. Dolar endeksi gerilerken, güvenli liman altın enflasyon beklentileriyle yükselişe geçti. Boston ve St.Louis FED başkanları varlık alım programının yakın zaman küçültülmesinin planda olmadığını ifade ettiler. ABD’nin görevi devralmaya hazırlanan başkanı Biden’ın yarın büyük mali teşvik paketi konusunda bir açıklama yapması bekleniyor.

 

 

GAUTRY… Sınırlı Bir Yükseliş Var… Altının gram fiyatı Dolar TL kuru ve ons altının etkisinde yatay seyretti. Yeni işlem gününde ons fiyatındaki yükselişin etkisinde sınırlı bir şekilde pozitif bölgede bulunuyor. Sabah saatlerinde 445 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Risk İştahından Destek Buldu… ABD’de mali teşvik paketi beklentileri petrol fiyatlarının alıcılı bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni işlem gününde vadeli piyasalarda %1’in üzerinde primli işlem görüyor.

 

 

S&P500…Biden’ın Mali Teşvik Paketine Dair Detayları Paylaşması Bekleniyor… ABD endeksleri Biden’ın Perşembe günü ekonomik teşvik paketine ilişkin açıklama yapacağı beklentileriyle yataya yakın artıda günü tamamladı. Eyalet FED başkanları varlık alım programlarının devam edeceğine işaret etti. S&P 500 endeksi %0.04 değer kazancıyla 3,801 puana yükseldi.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma