Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-25 12:36:15

“Çin, Asya-Pasifik değer zincirinde önemli rol oynuyor”

Asya Kalkınma Bankası (ADB) başekonomisti Albert Park, Çin’in Asya-Pasifik değer zincirinde önemli rol oynadığını savundu.

Albert Park kısa süre önce Xinhua Haber Ajansı muhabirine verdiği demeçte, Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde ara ürün ticaretinde tuttuğu payın son yıllarda sürekli olarak arttığına işaret ederek, Çin’in Asya-Pasifik değer zincirinde önemli rol oynadığını savundu.

Albert Park, “Asya-Pasifik bölgesinde yer alan ülkeler arasındaki ara ürün ticaretinin hacmi büyük seviyede. Çin’in bu ticarette tuttuğu pay sürekli olarak artıyor. Hiç kuşkusuz Çin, Asya-Pasifik bölgesinde tedarik zinciri ve değer zincirinin önemli bir halkasıdır. ” diye konuştu.

Albert Park, Çin ekonomisinin toparlanma yörüngesinde seyrettiğine işaret ederek, tüketimin Çin’de büyümenin önemli bir motoru haline geldiğini kaydetti. Albert Park,  Çin’in dünyanın en ilgi çekici yatırım destinasyonu olacağına inandıklarını ifade etti.

ADB kısa süre önce “2023 Asya ekonomik entegrasyonu” adlı bir rapor yayımladı.  Raporda, Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik toparlanmanın büyük boyutta Çin’e dayandığı, Çin’in bu bölgede ekonomik büyümeye sağladığı katkı oranının yüzde 64,2’ye ulaştığı, Çin’in ayrıca bölgede mal ticaretinde büyümeye sağladığı katkı oranının 37,6’ya, hizmet ticaretinde büyümeye katkı oranının ise yüzde 44,6’ya ulaştığı savunuldu.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberajans24.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.