Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-25 10:06:23

Yurt içi ve yurt dışı ekonomik gelişmeler

Yurt içi haberler

TCMB verilerine göre mevsimsel etkilerden arındırılmamış imalat sanayi kapasite kullanım oranı Mayıs ayında 76,0%, arındırılmış oran ise %76,3 olarak gerçekleşti. Önceki ay oranlar sırasıyla %75,4 ve %75,6 seviyesindeydi. Böylece imalat sanayi kapasite kullanım oranında Mayıs ayında artış görülmüş oldu. Dayanıklı tüketim malları ve ara mallar mal grupları itibarıyla KKO’nun yukarı yönüne destek verirken, yatırım malları ve dayanıksız tüketim mallarında aylık bazda hafif düşüş görüldü.

TCMB ayrıca reel kesim güven endeksini de açıkladı. Mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven Endeksi ise aylık bazda 0,3 puan artarak 108,3 seviyesine ulaştı. Arındırılmış veri ise bir önceki ayki seyrini koruyarak 105,1 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan alt endeksler incelendiğinde gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin sonuçlar endeksi artış yönünde katkı vermiştir.

TÜİK, Mayıs ayı hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mayıs ayında hizmet sektöründe %0,6 azalış gösterirken, perakende ticarette %0,4 ve inşaat sektöründe %4,3 artış gösterdi. Böylece hizmet sektörü güven endeksi 117,4 seviyesine gerilerken, perakende ticaret güven endeksi 116,7’ye ve işaat güven endeksi ise 92,2’ye yükselmiş oldu. Hizmet sektöründe gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisindeki %3,6’lık keskin düşüş hizmet sektörü güven endeksini aşağı yönde çekmiş oldu. Diğer taraftan, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerinde gelecek 3 aylık döneme ilişkin beklentiler artışa en çok katkı veren alt kalemlerden oldu.

Yurt dışı haberler

Hindistan Merkez Bankası Başkanı, Hindistan'da enflasyonunun ılımlı hale geldiğini, ancak merkez bankasının hava durumuyla ilgili potansiyel belirsizliklerin devam etmesi sebebiyle oluşan fiyat baskıları karşısında kayıtsız kalamayacağını ifade etti. Verilere göre, Hindistan'da yıllık perakende enflasyon Nisan ayında bir önceki aydaki %5.7 seviyesinden %4.7'ye gerilemişti.

İngiltere’de manşet enflasyon Nisan ayında aylık bazda %1,2, yıllık bazda %8,7 artış gösterdi. Çekirdek enflasyon verisi ise aylık bazda %1,3 yıllık bazda da %6,8 artış göstermiş oldu. Böylece hem manşet enflasyon hem de çekirdek enflasyon Nisan ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bununla birlikte yıllık enflasyon geçen ay %10,1 seviyesindeydi, Nisan ayında ise ciddi anlamda düşüş göstererek %8,7’ye gerilemiş oldu. ÜFE rakamı ise Mart ayındaki %8,5 seviyesinden %6,0 seviyesine geriledi. Bununla birlikte, Maliye Bakanı Hunt, enflasyonun gerilemesine rağmen gıda enflasyonunun hala yüksek seviyelerde kaldığını belitti.

Almanya’da IFO iş iklimi endeksi Mayıs ayında 91,7 seviyesinde beklentilerin hafif altında kaldı. İş dünyası beklenti endeksi ise Mayıs ayında 88,6 yönünde oldu. Beklentiler 91,6 olması yönündeydi. IFO mevcut koşullar durumunda ise beklentilerin hafif üzerinde kalarak 94,8 olarak gerçekleşti.

Bundesbank, aylık ekonomi raporunda Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte ılımlı büyüyeceğini öngördü. Sanayideki toparlanmanın büyümeyi ılımlı yönde etkileyeceğine işaret etti.

İngiltere Rekabet ve Pazarlar Kurumu (CMA), beş büyük banka olan Citi, Deutsche Bank, HSBC, Morgan Stanley ve Royal Bank of Canada’nın hükümet tahvillerinin ticaretiyle ilgili varlık takasları, fiyatlar ve ticaret stratejileri gibi önemli bilgileri bir veri sağlayıcısının terminal sohbet odalarındaki görüşmelerde paylaştığının ön tespitinin yapıldığını açıkladı.

Kaynak Halk Yatırım

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberajans24.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.