Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-25 17:19:31

Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler enerji işbirliğinde zengin sonuçlar elde etti

3. Kuşak ve Yol Enerji İşbirliği Ortaklık İlişkisi Forumu, bugün Xiamen kentinde sona erdi. Forumdan elde edilen bilgilere göre son 10 yılda Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki enerji iş birliğinde zengin sonuçlar elde edildi.

Son 10 yılda politik temaslar sürekli derinleştiriliyor. Çin, 90’dan fazla ülke, bölge ve uluslararası örgütle hükümetler arası enerji iş birliği mekanizmasını kurdu. Çin’in çağrısıyla kurulan Kuşak ve Yol kapsamındaki enerji iş birliği ortaklık ilişkisine üye ülkelerin sayısı 33’e çıktı. Çin-Arap Birliği, Çin-Afrika Birliği, Çin-ASEAN, Çin-Orta ve Doğu Avrupa, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Sürdürülebilir Enerji Merkezi olmak üzere 5 bölgesel enerji iş birliği platformu oluşturuldu.

Son 10 yılda bir dizi enerji altyapı tesisi inşa edildi. Başta Çin-Orta Asya doğal gaz boru hatları, Çin-Myanmar ham petrol ve doğal gaz boru hatları olmak üzere sınır ötesi boru hatları hizmete girdi. Orta Asya-Rusya, Ortadoğu, Afrika, Amerika ve Asya Pasifik dahil 5 petrol ve doğal gaz iş birliği bölgesi kuruldu. Çin ile Rusya ve Moğolistan gibi 7 ülke arasında elektrik bağlanırlığı projeleri hayata geçirildi.

Son 10 yılda temiz enerji endüstrisinde ticaret iş birliği ilerletildi. Dünyanın en büyük temiz enerji piyasası ve donanım üretim ülkesi olan Çin’in, küresel çapta güneş enerjisi kapasitesine ve rüzgar enerjisi kapasitesine katkı oranları sırayla yüzde 70’e ve yüzde 60’a ulaştı. Çin ve 100’den fazla ülke ve bölge arasında yeşil enerji projesinde iş birliği kuruldu. Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkelerde yeşil ve düşük karbonlu enerjiye yapılan yatırımlar geleneksel kaynaklara yönelik yatırımları geride bıraktı.

Son 10 yılda finansman kanalları sürekli genişletildi. İpek Yolu Fonu, Kuşak ve Yol enerji iş birliği çerçevesinde petrol, doğal gaz, elektrik ve yeni enerji projelerine yatırımlara odaklandı. Şu ana kadar taahhüt edilen yatırım tutarı yaklaşık 6 milyar 800 milyon ABD doları olan 25 enerji yatırım projesi bulunmaktadır. Kuşak ve Yol güzergahındaki enerji iş birliği, ilgili bölgelerde yaklaşık 10 milyon yeni istihdam yarattı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberajans24.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.