Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-26 15:18:21

Kuşak ve Yol güzergahında 6.8 milyar dolarlık enerji projesi hayata geçirilecek

3. Kuşak ve Yol Enerji İşbirliği Ortaklık İlişkisi Forumu, bugün Xiamen kentinde sona erdi. Forumdan elde edilen bilgilere göre son 10 yılda Çin ile Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler arasındaki enerji iş birliğinde zengin sonuçlar elde edildi.

Forumda, Kuşak Yol güzergahında 10 yıl içinde elde edilen sonuçlar masaya yatırıldı. Şu anda proje kapsamındaki ülke sayısı 33’e çıktı. Çin-Arap Birliği, Çin-Afrika Birliği, Çin-ASEAN, Çin-Orta ve Doğu Avrupa, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Sürdürülebilir Enerji Merkezi olmak üzere 5 bölgesel enerji işbirliği platformu oluşturuldu.

Son 10 yılda bir dizi enerji altyapı tesisi inşa edildi. Başta Çin-Orta Asya doğal gaz boru hatları, Çin-Myanmar ham petrol ve doğal gaz boru hatları olmak üzere sınır ötesi boru hatları hizmete girdi. Orta Asya-Rusya, Ortadoğu, Afrika, Amerika ve Asya Pasifik dahil 5 petrol ve doğal gaz işbirliği bölgesi kuruldu. Çin ile Rusya ve Moğolistan gibi 7 ülke arasında elektrik bağlanırlığı projeleri hayata geçirildi.

Son 10 yılda temiz enerji endüstrisinde ticaret işbirliği ilerletildi. Dünyanın en büyük temiz enerji piyasası ve donanım üretim ülkesi olan Çin’in, küresel çapta güneş enerjisi kapasitesine ve rüzgâr enerjisi kapasitesine katkı oranları sırayla yüzde 70 ve yüzde 60’a ulaştı. Çin ve 100’den fazla ülke ve bölge arasında yeşil enerji projesinde iş birliği kuruldu. Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkelerde yeşil ve düşük karbonlu enerjiye yapılan yatırımlar geleneksel kaynaklara yönelik yatırımları geride bıraktı.

Son 10 yılda finansman kanalları sürekli genişletildi. İpek Yolu Fonu, Kuşak ve Yol enerji iş birliği çerçevesinde petrol, doğal gaz, elektrik ve yeni enerji projelerine yatırımlara odaklandı. Şu ana kadar taahhüt edilen yatırım tutarı yaklaşık 6 milyar 800 milyon dolar olan 25 enerji yatırım projesi bulunuyor. Kuşak ve Yol güzergâhındaki enerji iş birliği, ilgili bölgelerde yaklaşık 10 milyon yeni istihdam yarattı.

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 haberajans24.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.